Uczestnicy

KATEGORIA SOLISTYCZNA, 2022

KACPER BATYCKI
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, w których uczył się gry na akordeonie pod kierunkiem mgra Sławomira Wilka.  Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. dra hab. Klaudiusza Barana i dra Grzegorza Palusa. Podczas edukacji w szkole I stopnia reprezentował szkołę i miasto Przeworsk na wielu konkursach akordeonowych, m.in.: Makroregionalnym Konkursie Akordeonowym w Tarnobrzegu (I miejsce) i Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych (I miejsce). Do największych osiągnięć Kacpra Batyckiego należą: I nagroda na Harmonica Fest w Tivat (Czarnogóra), I i III miejsce na Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych, III miejsce na Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle, V miejsce z wyróżnieniem na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (Litwa), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy, I miejsce na International Music Competition for Young Musician w Kownie (Litwa), III miejsce na 44.Premio Internazionale Fisarmonica w Castelfidardo (Włochy) oraz II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej.

PRZEMYSŁAW CHAŁUPKA
Doktorant Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Marka Andryska. Laureat wielu konkursów o randze krajowej oraz międzynarodowej (Klingenthal 2019, Wilno 2019, Pula 2019). Występował m.in. w sali koncertowej i kameralnej NOSPR oraz podczas 61. Festiwalu Warszawska Jesień. Występuje kameralnie wraz z bratem Wojciechem oraz żoną Jagodą Krzemińską-Chałupka.

KAMIL DMOCHOWSKI
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu dra hab. Piotra Chołołowicza oraz dra Marcina Jabłońskiego. Obecnie studiuje w Hochschule für Musik w Detmold pod kierunkiem dra Macieja Frąckiewicza. Laureat Międzynarodowych konkursów organizowanych w Polsce, Chorwacji, Czechach oraz na Litwie i Łotwie w kategoriach zarówno solistycznych jak i kameralnych. Występował gościnnie między innymi w składzie Stokłosa Collective Orchestra oraz Ensemble Reflektor (Hamburg, Niemcy). Podczas kursów i warsztatów muzycznych współpracował z takimi profesorami jak Joseph Petric, Volodymyr Runchak, Raimondas Sviackevičius, Yurii Shishkin, Alexander Selivanov, Jerzy Jurek, Włodzimierz Lech Puchnowski, Klaudiusz Baran, Paweł Zagańczyk, Jerzy Kaszuba.

KACPER KACZMAREK
Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w klasie akordeonu mgr. Piotra Słocińskiego. Obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. dr. hab. Klaudiusza Barana i dr. hab. Rafała Grząki. Uczestnik wielu kursów muzycznych, m.in. międzynarodowych warsztatów akordeonowych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: Słupeckich Spotkań Muzycznych (pięciokrotny laureat), Festiwalu Akordeonowego „Harmonia Espressiva” w Sochaczewie (trzykrotny laureat), Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego „Harmonia Viva” w Trzebnicy (2018, I nagroda), International Music Competition w Serbii (2018 i 2019, laureat I nagrody), Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego „Italia Award” we Włoszech (2021, zdobywca I nagrody w kategorii solistów i III nagrody w kategorii zespołów profesjonalnych) oraz  Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego „Word Open Music Competition” w Serbii (laureat I nagrody). W latach 2016-2019 czterokrotnie otrzymał nagrodę starosty ostrowskiego „Złoty Wiolinek” w uznaniu osiągniętych sukcesów artystycznych, a w 2021 został uhonorowany Laurem Kultury Starosty Ostrowskiego za działalność artystyczną i kulturalną osób, które na co dzień budują potencjał Powiatu Ostrowskiego.

MICHAŁ KAŁUŻA
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Kielcach w klasie mgr. Zbigniewa Swata. Od 2018 studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. dr. hab. Klaudiusza Barana oraz dr. Grzegorza Palusa. Od października 2020 roku pobierał nauki w klasie prof. Janne Rättyä na University of Music and Performing Arts Graz w Austrii, kontynuując jednocześnie studia na UMFC w Warszawie. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in.: II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Mirosława Niziurskiego w Kielcach (2017), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, 2019), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Gorlicach (2019 oraz 2021), I nagrody na London Classical Music Competition (2022), I miejsca na 13th World Open Music Competition w Belgradzie (2022).

DAWID KOSIŃSKI
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli w klasie mgr. Dariusza Wlazło. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr. Daniela Lisa. Jako solista jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m. in.: II Ogólnopolskiego Festiwalu Akordeonowego im. prof. Mirosława Niziurskiego w Kielcach (I miejsce),  III Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Stanisława Moniuszki w Solcu Kujawskim (II nagroda), XIX Gorlickich Konfrontacji Akordeonowych (III miejsce),  Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Ostravie (III miejsce), II Akademickiego Konkursu Akordeonowego „AkordeOn-line” (III miejsce) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Centrum Edukacji Artystycznej 2022 w specjalności akordeon (wyróżnienie). Brał udział w kursach, oraz lekcjach mistrzowskich pracując pod okiem wybitnych akordeonistów m.in. Klaudiusza Barana, Bogdana Dowlasza, Marka Andryska, Macieja Frąckiewicza, Grzegorza Palusa, Giorgio Dellarole, Semiona Schmelkova, Boruta Zagorańskiego, Raimondasa Sviackevičiusa, Volodymyra Runchaka. Otrzymał Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego, stypendium „Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych na Bis” oraz Stypendium imienia Marii Osińskiej – edycja XX.

NATALIA KOWALSKA
Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zgierzu w klasie mgr. Macieja Ćwiklińskiego i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, gdzie pracowała pod kierunkiem mgr. Daniela Baranowskiego. Obecnie studentka 3. roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. dr. hab. Klaudiusza Barana oraz dr. Grzegorza Palusa. Uczestniczyła w wielu konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz warsztatach prowadzonych przez wybitnych muzyków. Od 2020 roku wspólnie ze skrzypaczką Magdaleną Czestkowską tworzą „Accorvion Duo”. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Zgierza.

JAKUB KUPIEC
Ukończył z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu mgr. Michała Opeldusa. Obecnie studiuje akordeon klasyczny na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Marka Andryska. Uczęszczał na lekcje mistrzowskie prowadzone m.in. przez Bogdana Dowlasza i Macieja Frąckiewicza. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, do jego ważniejszych osiągnięć należą m.in. III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy (2019) i II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostravie (2018).

KRZYSZTOF MADYDA
Jest studentem II roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie akordeonu dra Macieja Zimki oraz I roku studiów magisterskich w Hochschule für Musik Detmold, gdzie w roku akademickim 2021/2022 pobierał naukę, jako stypendysta programu Erasmus+, w klasie dra Macieja Frąckiewicza. Jest laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów, m. in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego OPUS 2021 (I miejsce), 11th International Music Competition w Belgradzie (I miejsce), XXI Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2021” (III miejsce).  Brał udział w lekcjach mistrzowskich pod kierunkiem takich akordeonistów jak: Claudio Jacomucci, Joseph Petric, Mika Väyrynen, Predrag Janković, Maciej Frąckiewicz, Grzegorz Palus, Marek Andrysek. Jest stypendysta nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie dla najlepszych studentów. W 2018 roku otrzymał „Nagrodę Powiatu Krakowskiego za znakomite osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”.

SYLWESTER MARCZUK
Akordeonista, solista, kameralista, aranżer oraz producent muzyczny. Założyciel zespołu Silesian Tango Quintet. Obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. dra hab. Marka Andryska. Jego repertuar obejmuje zarówno muzykę rozrywkową, jak i poważną. Czynnie koncertuje w Polsce oraz za granicą (Włochy, Niemcy, Czechy, Belgia). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się pod okiem wybitnych pedagogów, takich jak Ricardas Sviackevičius, Roman Jbanov, Domi Emorine, Włodzimierz Lech Puchnowski, Zbigniew Ignaczewski, Elwira Śliwkiewicz-Cisak i wielu innych. Kilkukrotny stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin.

DAMIAN MARKOWICZ
Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu dra Daniela Lisa. Jako solista i kameralista brał udział w warsztatach prowadzonych przez m.in. Juri Szyszkina, Macieja Frąckiewicza, Volodymyra Runchaka, Josepha Petrica, Raimondasa Sviackevičiusa.

PAWEŁ MURZYN
Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Brał udział w wielu koncertach w ważnych dla kultury miejscach: Ogrodach Sztuki, Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Centrum Kongresowym ICE, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych. Jest członkiem zespołu Crazy Accordion Trio z którym występował na takich festiwalach jak: Wianki Krakowskie czy Maraton Hudby Brno (Czechy). W uznaniu osiągnięć oraz wysokiego poziomu artystycznego nagrania zespołu znalazły się na płycie jubileuszowej 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, a także na płycie fundacji Pro Musica Bono obok takich nazwisk jak Krzysztof Książek i Szymon Nehring.

LUCIE NIGOUL BELLONNET
Od 2022 studentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem Toulouse Conservatory (naucz. Guy Olivier Ferla i Grégory Daltin). Uczestniczyła w Specjalistycznym Cyklu Harmonii i Fugi (naucz. Franc Saint Paul) oraz zajęciach z  improwizacji klasycznej (w stylu Bach-Schumman-Messiaen) z Loicem Mallié. W 2018 uzyskała dyplom z najwyższym wyróżnieniem z Muzyki Kameralnej. Uzyskała szereg nagród na konkursach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Gwiazd w USA i Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Clés d’Or we Francji, a także nagród i certyfikatów w zakresie teorii muzyki (m.in. kontrapunktu).  Jest współzałożycielką Musical Editions Linéaments. Dokonała prawykonania i pierwszego nagrania utworu In Omnem Terram Guya Oliviera Ferli. Występuje jako solistka z recitalami akordeonowymi.

MACIEJ OCHWAT
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle. Obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu dra hab. Piotra Chołołowicza oraz dra Marcina Jabłońskiego. Laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego Centrum Edukacji Artystycznej 2021 w specjalności akordeon, a także wielu innych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych (w Ostrawie, Wilnie, Popradzie, Przemyślu, Słupcy, Sochaczewie). Swoje umiejętności doskonalił na warsztatach prowadzonych m.in. przez Klaudiusza Barana, Grzegorza Palusa, Macieja Frąckiewicza, Bogdana Dowlasza, Volodymyra Runchaka. Koncertował w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (w ramach programu „Prezentacje”), w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, a także w audycjach telewizyjnych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”.

KRZYSZTOF POLNIK
Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Przemyślu. Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest zwycięzcą wielu konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo (Włochy), w Klingenthal (Niemcy), w Wilnie (Litwa), w Popradzie (Słowacja). Finalista programu telewizyjnego „Młody Muzyk Roku 2020.”

DOMINIK SZAUER
Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku sześciu lat u mgra Jacka Gąsiora i Waldemara Wróblewskiego. Będąc laureatem programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku szkolnym 2011/2012 rozpoczął naukę w konserwatorium Paula Dukasa w Paryżu w klasie akordeonu i muzyki kameralnej profesora Maxa Bonnay’a. W roku 2014 dodatkowo podjął naukę w konserwatorium im. Edgara Varèse u słynnego prof. Francka Angelisa – nauczyciela akordeonu i kompozytora. W wieku 18 lat wrócił do Polski i zdał maturę. Teraz kontynuuje swoją naukę gry na akordeonie na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

JÓZEF WAJDZIK
W latach 2010-2020 uczył się w klasie mgr Cezarego Witlewskiego. Obecnie jest absolwentem dra Michała Gajdy w OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Jest laureatem ok. 50 konkursów o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej.

DAMIAN ZYSKOWSKI
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczuczynie w klasie Dariusza Stefanowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku w klasie prof. Jerzego Kozłowskiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dra hab. Rafała Grząki oraz dra Grzegorza Palusa. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod okiem wybitnych pedagogów. Jako solista ma na swoim koncie wiele sukcesów na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych. Jest laureatem XIX Edycji Programu „Młoda Polska” oraz dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego. Koncertował w wielu ośrodkach kultury w Polsce.

KATEGORIA KAMERALNA 

ACCORVION DUO
MAGDALENA CZESTKOWSKA – violino
NATALIA KOWALSKA – accordion

Zespół działa od 2020 roku. Od początku współpracy duet zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół pracuje pod kierunkiem prof. dra hab. Klaudiusza Barana.

DUET GABRIELA BALCEREK, JÓZEF WAJDZIK
GABRIELA BALCEREK – violino
JÓZEF WAJDZIK – accordion

DUET KONSTANCJA BUKOJEMSKA & PAWEŁ MAJCHROWSKI
KONSTANCJA BUKOJEMSKA – violino
PAWEŁ MAJCHROWSKI – accordion

Duet tworzą studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Zespół rozpoczął współpracę w 2020 roku i działa pod kierownictwem dra Eneasza Kubita.

DUET GABRIELA I MICHAŁ KUBARSCY
GABRIELA KUBARSKA – violino
MICHAŁ KUBARSKI – accordion

Gabriela i Michał Kubarscy współpracują od dziesięciu lat, koncertując w najważniejszych ośrodkach kulturalnych na terenie Górnego Śląska. Duet otrzymał I nagrodę w kategorii muzyki kameralnej podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2017). Gabriela Kubarska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Marka Mosia. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach skrzypcowych i kameralnych u wybitnych artystów m.in. Paolo Zordanazzo, Jakuba Jakowicza, Bartosza Bryły, Naomi Oliphant, Apollon Musagète Quartet. Jest laureatką licznych konkursów w kraju i za granicą. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Współpracuje z „AUKSO” Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Michał Kubarski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu Prof. AM, dr. hab. Marka Andryska. Zdobył wiele czołowych nagród na prestiżowych konkursach i festiwalach akordeonowych w kraju i za granicą. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także „Agrafki Muzycznej” oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wielokrotnie występował z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej, Filharmonii Śląskiej, „AUKSO” orkiestry kameralnej miasta Tychy, a także z Kasią Moś, Józefem Skrzekiem, Sebastianem Riedlem, Stanisławem Soyką, Renatą Przemyk, Nataszą Urbańską, Łukaszem Zagrobelnym.

JustDuo
JAN STYCZYŃSKI – clarinetto
TOBIASZ URBANIAK – accordion

GROOMY BELLOWS
DAWID RYDZ – accordion
ADAM MAKSYMIENKO – accordion
MARCIN WASZCZYK – accordion
TOBIASZ URBANIAK – accordion
PIOTR ZEMBROŃ – accordion

Kwintet akordeonowy został założony w 2022 roku przez piątkę akordeonistów powiązanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Za górami za lasami, przy lewym brzegu Wisły spotkała się piątka niczego nieświadomych młodych, obłędnie utalentowanych akordeonistów „muzyków”. Była to gwieździsta noc, a młodzi artyści wspólnie stwierdzili, aby odpocząć pod pięknym dębem. W tym momencie na niebie ukazała im się niezwykła gwiazda w kształcie miecha akordeonu. Był to dla nich oczywisty znak i jednomyślnie uznali, że muszą założyć kwintet akordeonowy.

NEXUM DUO
JAGODA KRZEMIŃSKA CHAŁUPKA – flauto
PRZEMYSŁAW CHAŁUPKA – accordion

Nexum Duo to skład kameralny w życiu prywatnym będący małżeństwem. Jagoda i Przemysław wspólnie występują na festiwalach w kraju i zagranicą (Pula, Wołów, Katowice, Poznań). Laureaci konkursów w kraju i zagranicą (Wilno, Kraków, Stockholm).

TRIO KACPER BATYCKI, KACPER KACZMAREK, KRZYSZTOF POLNIK
KACPER BATYCKI – accordion
KACPER KACZMAREK – accordion
KRZYSZTOF POLNIK – accordion